Jak zorganizować ślub w plenerze?

Idealne wesele? Dla wielu osób oznacza to ceremonię i przyjęcie na otwartym powietrzu. Moda ta jest coraz powszechniejsza i nie ma co się dziwić – zaślubiny, jak i impreza weselna odbywające się poza dusznymi murami budynków dają mnóstwo możliwości. Czy to jednak oznacza, że są łatwiejsze w organizacji? Nic bardziej mylnego! Często przygotowanie wesela w plenerze zajmuje sporo czasu i energii. Wymaga też dostosowanych do warunków rozwiązań oraz planu B, w razie, gdyby zepsuła się pogoda.

Dlatego przygotowaliśmy ten mini poradnik, dzięki któremu będzie łatwiej zorganizować wesele na świeżym powietrzu. Marzy Ci się ślub na łące? W lesie? A może w ogrodzie pięknego pałacyku? Przeczytaj ten tekst! Znajdziesz w nim najważniejsze wskazówki.

Na dobry początek – formalności

Pierwszą przeszkodą, na jaką natykają się przyszli małżonkowie, są kwestie formalne. Jeśli sprawa dotyczy wyłącznie ślubu cywilnego, to w zasadzie jest dużo prościej. Obecnie obowiązująca ustawa – Prawo o aktach stanu cywilnego – gwarantuje spore ułatwienie w staraniu się o zawarcie związku małżeńskiego gdzieś indziej niż poza murami USC. Schody zaczynają się w momencie, kiedy parze zależy na ślubie kościelnym. Tę kwestię reguluje prawo kanoniczne, a to wyraźnie wskazuje, że przysięgę można złożyć wyłącznie w kościele parafialnym (w parafii, do której należy jedno z małżonków, będących katolikiem) lub innym odpowiednim miejscu. Przy tym ślub poza murami świątyni to naprawdę rzadkość i biskupi, będący w tej sprawie decydentami, rzadko kiedy na to zezwalają.

Musicie więc przygotować się na trochę formalności… a także związane z tym opłaty. W skali jednak całego przedsięwzięcia wcale nie są one aż tak wysokie. Z drugiej strony, jeśli staracie się o ślub kościelny w plenerze… niekoniecznie nawet uzyskacie odpowiedź od biskupa. Łatwiej więc zawrzeć w plenerze związek cywilny.

Jeśli formalności już za Wami…

Natomiast jeśli już przeszliście przez wszystkie obowiązki związane z urzędami czy kościołem – pora znaleźć odpowiednie miejsce! To może być albo własne podwórko czy działka, jak i ogród przynależący do domu weselnego, dworku czy wybranego pałacyku. Ceremonia często odbywa się tam, gdzie jednocześnie ma trwać wesele. Jeśli jednak młodzi będą składać przysięgę gdzie indziej – konieczna jest organizacja transportu dla gości.

Warto dobrze przemyśleć lokalizację przyjęcia i to z kilku ważnych powodów. Przede wszystkim – pogoda. Jeśli istnieje ryzyko opadów deszczu, to weselnicy powinni mieć możliwość skrycia się przed nim. Natomiast nawierzchnia, po jakiej się poruszają, musi być odpowiednio utwardzona i zabezpieczona przed wodą. Z drugiej strony, jeśli planowane są atrakcje trudne do zrealizowania na zewnątrz, również to dobrze wziąć pod uwagę.

Przygotowanie miejsca wydarzenia

I teraz zdecydowanie jeden z najważniejszych punktów – wynajem odpowiednich sprzętów. Choć w obiektach, gdzie organizowane są wesela, często można znaleźć umeblowanie, a nawet trochę dekoracji ślubnych, to zazwyczaj ich jakość i wygląd nie odpowiadają przyszłym małżonkom. Jeśli więc zależy Wam na w pełni estetycznej oprawie, zawsze możecie sprawdzić, co ma do zaoferowania nasza wypożyczalnia.

Obok namiotów i parkietów, należy pomyśleć o wypożyczeniu krzeseł na wesele. Do nich zaś trzeba dobrać stoły, bary i wiele innych elementów wyposażenia. Młodzi też powinni odpowiednio zaznaczyć miejsce, w którym zostanie zawarty związek małżeński. Łuk ślubny będzie doskonałym tłem dla ich przysięgi. Poza tym nie może zabraknąć gustownych dekoracji ślubnych, jakie dostarcza m.in. wypożyczalnia Event Chair.

Pamięta się o krzesłach, barach, stołach i nagłośnieniu, a bardzo często z głowy wypada to, co bardzo ważne – oświetlenie. W końcu każdy będzie chciał bawić się jak najdłużej. Dlatego warto dobrać oprawy pasujące do aranżacji całego wydarzenia. Alternatywą dla zwykłej lampy jest kandelabr – świeczki w nich zamknięte tworzą wyjątkową atmosferę, rzucając miękkie światło na otoczenie.

Sprawna obsługa – coś, bez czego się nie obędziesz!

Pamiętajcie, że nie wystarczą tylko same sprzęty. Wynajem krzeseł, dekoracji i kandelabrów może zapewnić nasza wypożyczalnia. Dostarczymy Wam też łuk ślubny i wiele innych, mniejszych czy większych akcesoriów. Ważne jednak jest również to, by mieć sprawną obsługę. Tym bardziej że ustawienie mebli i poszczególnych elementów wyposażenia często zależy m.in. od zmiany pogody. Biorąc pod uwagę wszystkie opisane przez nas kwestie, z pewnością doskonale zaplanujecie swój ślub w plenerze!