Jaki motyw przewodni wesela wybrać?

Jedną z pierwszych rzeczy, jaką Młodzi muszą ustalić podczas planowania wesela, jest jego motyw przewodni. Tak naprawdę to on stanowi bazę dla wszystkich późniejszych wyborów. Od stylu, na jaki postawicie, zależy dobór krzeseł i stołów oraz ich dekoracji, jak i ozdób weselnych, jakie tego dnia uświetnią Wasze święto.

Jeśli Ty i Twój przyszły małżonek stoicie przed takim dylematem – ten artykuł powstał właśnie dla Was. Zachęcamy do lektury – znajdziecie tu kilka przydatnych wskazówek dotyczących tego, czym kierować się przy wyborze motywu oraz kilka przykładów popularnych stylów.

Co warto wziąć pod uwagę przy dobieraniu motywu wesela?

To Wasze święto! Wystrój więc powinien przede wszystkim podobać się Wam – jesteście głównymi aktorami całego wydarzenia. Dlatego, choć wskazówki najbliższych są przydatne, to niekoniecznie okazują się pomocne. W tej sytuacji najważniejsze jest kierowanie się własnymi preferencjami.

Podstawowe pytanie pomocnicze dotyczy tego, co lubicie. Chodzi tu o:

  • styl ubierania się,
  • ulubione kolory,
  • zainteresowania i hobby.

Kolejne, co należy uwzględnić przy wybieraniu motywu przewodniego, to Wasze korzenie. Być może właśnie tutaj znajdziecie wiele odpowiedzi – elementy typowe dla pewnych grup etnicznych, regionów czy religii mogą stać się niezwykłą dekoracją, sprawiającą, że wesele nabierze dodatkowego wymiaru. Z jednej strony będzie manifestacją Waszej tożsamości, a z drugiej – symbolicznym połączeniem, jeśli pochodzicie z dwóch różnych grup.

To, co ostatecznie determinuje wygląd przyjęcia, to Wasz budżet. Doprecyzowując go, będziecie mogli określić ozdoby, jakie najlepiej oddadzą charakter przyjęcia. Warto pamiętać, że nie zawsze trzeba je kupować. Atrakcyjną alternatywą dla nabywania dekoracji weselnych jest ich wynajem. Dobra wypożyczalnia może dostarczyć wiele elementów ozdobnych, począwszy od oświetlenia, przez kandelabry, candy bar, wazony, po krzesła i ozdobne zastawy. Taka możliwość znacznie ułatwia organizację wesela, pozwalając na odnalezienie realnych oszczędności.

Elegancja i glamour

Prawdopodobnie najczęściej wciąż urządza się wesela w klasycznej elegancji i glamour. Oba te motywy wiążą się z niebanalnymi dekoracjami. Natomiast w tym drugim przypadku jest nieco więcej przepychu. To dość bezpieczny sposób aranżacji sali, gdyż zwykle pasuje on niemal wszystkim gościom. Pojawiają się tu tradycyjne elementy weselne – białe i kremowe kwiaty, srebrne lub złote sztućce, klasyczne świeczniki, jak i koronkowe serwety. Jako ozdoba doskonale spisze się w tym przypadku girlanda oświetleniowa z tzw. cotton ballsów.

W stylu eko

Coraz większą popularnością cieszą się imprezy w stylu eko. Nurt ten wybierają najczęściej osoby świadome wpływu społeczeństwa na środowisko. Dlatego stawiają one na skromne, naturalne dekoracje lub ozdoby typu do-it-yourself (DIY). To na przykład świeczniki z butelek po winie albo ładniejszych słoików, a także suszone kwiaty. Wyposażenie takiego wesela może też pochodzić z recyklingu – np. stoły czy siedziska z europalet. Zastawy zaś mogą być drewniane lub z otrębów pszennych.

Vintage

Od lat, zarówno w modzie, jak i w aranżacji wnętrz popularny jest styl vintage. Okazuje się, że wielu Młodych wybiera go również na swój motyw weselny. W Polsce sprawa z nurtami retro pozostaje o tyle ciekawa, że mogą one nawiązywać zarówno do lat 70. w USA – czyli złotej epoki rocka czy disco, jak i do… PRL-u. Wówczas na stołach królują nie tylko dania typowe dla tych czasów, ale i ozdoby, takie jak obrusy ażurowe lub w kratkę. Sala przystrojona goździkami, jak i kolorowymi balonami ze wstążkami, z pewnością będzie budzić te najmilsze skojarzenia z minioną epoką.

Wybierzcie własny styl wesela!

Niezależnie od tego, na jaki motyw przewodni się zdecydujecie – najważniejsze, by był on odzwierciedleniem Waszych oczekiwań. To święto należy do Was i tylko Wy możecie decydować, w jakim klimacie je urządzić. Budżet natomiast nie zawsze stanowi przeszkodę, szczególnie gdy korzysta się z pomocy profesjonalnej wypożyczalni dekoracji weselnych.